Börjar bli ganska less på det här nu .. aldrig någon lugn ro. Skolan börjar ta lite för mycket tid i mitt liv och det är inte bra.
En vanlig dag jobbar jag ju heltid, kommer hem och vi hjälps åt med middag, städning och tvättning. Lite lek med barnen och sen sätter jag mig vid datorn och pluggar. Någon dag kanske jag hinner med lite tv innan sänggående, men det är sällan.
När ska man hinna med annat? Umgås med vänner och hitta på roliga saker? Men framförallt, när ska jag ha tid att umgås ordentligt med man och barn? Nej, det här är extremt onajs har jag insett ..
Får se om det stora förändringen som kanske kommer ske snart förändrar något?




Jag känner lite tvärtom
Inte att jag träffar barnen för mycket och är gosar med mannen varje minut när vi är hemma utan att jag har mycket tid över på dagarna. Lyxigt kanske man tycker men jag är helt tvärtom. Har jag mycket att göra då göra jag mycket har mycket energi och många idéer, har jag lite att göra då göra jag ännu mindre, blir otroligt rastlös och saknar energi.
Så jag förstår dig när du skriver extremt onajs
Hoppas att det blir bättre för dig! Önskar att jag kunde ge dig lite av min lediga tid.
Kram
Jag kände så som du känner nu förut, innan jag började plugga. Hade så mycket tid tyckte jag så det skulle inte alls vara några problem att plugga på kvällar och helger. Tyckte det var en utmärkt idé för jag hade sån speed och go .. men skolan tar ju mer än halvtid, skulle nog behöva gå ner i arbetstid ..
Ja tack – snälla ge mig lite tid
Kram
Det där med att behöva prioritera sin tid till att plugga är inte helt kul alla gånger, men jag kan trösta dig med att tiden ändå går rätt fort. Mina tre år har bara rusat förbi och jag är nu på sista terminen, halleluja! Tuff tid men jag misstänker att det är värt det i slutändan, (I hope)!
Jag får trösta mig med att tiden går fort, precis som du säger
Ett år av fyra är avklarat nu!